כריתת רחם

כריתת רחם זוהי פרוצדורה אשר במהלכה כורתים את הרחם מסיבות שונות אשר מסכנות את חייה של האישה. יש אפשרות לבצע כריתת רחם מלאה כשבמהלך הניתוח הזה מוסר הרחם כולו כולל הצוואר וישנה כריתת רחם שהיא ללא הצוואר. הניתוח מכונה כריתה על צווארית אשר בה מוסר הרחם והצוואר נשאר. במקרים רבים מתבצע הניתוח לכריתת הרחם בשילוב עם כריתה של השחלות והחצוצרות, כי כאשר מוסר הרחם כבר אין בהם כל צורך. ההסרה של האיברים הללו נעשית כדי למנוע התפתחות של מחלות ממאירות באותם האיברים.

 

לאחר ניתוח הכריתה

לאחר ניתוח להסרת הרחם לא ניתן כמובן ללדת יותר והמחזור החודשי מופסק אף הוא. בגלל התפקידים ההורמונליים שעליהם ממונה הרחם הרי שנשים פוריות שעוברות הליך כריתת הרחם סובלות מתסמינים שונים של גיל המעבר. אך אצל נשים שכבר עברו את גיל הפוריות כריתת רחם לא משפיעה על אורח החיים והם ממשיכים להתנהל כסדרם.

 

?למה להסיר את הרחם

נשים רבות סובלות מתסמינים שונים שרק הכריתה של הרחם תוכל לסייע להם ולפתור עבורם את כל אותם הבעיות. במקרים רבים מדובר בכריתה המיועדת לשם מניעה של סיבוכים עתידיים אצל האישה, אם זה בעקבות גידולים או מחלות שונות ברחם או כאשר האישה סובלת מבעיות שונות הקשורות לרחם, לפעמים נוצר קרע ברחם שדורש את כריתתו או בעקבות סיבוכים בעת לידה.

 

?האם מדובר בניתוח מסוכן

הניתוח לכריתת הרחם נחשב לניתוח בטוח בתחום הרפואה המוכרת כיום. הסיכונים שלו אינם גבוהים אך כמו כל פרוצדורה פולשנית קיים הסיכון להופעת זיהום או לדימום מאסיבי ובמקרים נדירים עלול להיגרם נזק ופגיעה במבנים אנטומיים באגן ובבטן ובעיקר במערכת השתן.

 

החלמה

זמן ההחלמה מהניתוח אינו ארוך והוא עומד על שבועיים פחות או יותר אשר בסיומם ניתן לחזור לפעילות רגילה ותקינה. אך חשוב לזכור כי מלבד ההשלכות הפיזיות של הסרת הרחם קיימות ההשלכות הנפשיות ואכן נשים רבות סובלות מדיכאון ומירידה במצב הרוח בעקבות הניתוח לכריתה של הרחם. לשם כך כדאי להיעזר באיש מקצוע ולבקש את השיתוף ואת התמיכה המלאה של בן הזוג.