טיפול CBT - טיפול קוגניטיבי התנהגותי

כיום במאה ה -21 אנו עדים ליותר מצבים של חרדות ומצוקות בקרב האוכלוסייה. למעשה לפחות כ - 20% מהאוכלוסיה העולמית הודיעו בשלב כזה או אחר על חרדה בחיים שלהם, חלקם הודיעו על חרדה מתמשכת וחלקם השני על חרדות שבאות והולכות. לעיתים התחושות שלנו קורות מאחר ואנו תופסים את המציאות בצורה שונה לפעמים, או חושבים מחשבות שווא שקשה לנו להשתחרר מהם אף על פי שאנו יודעים שהקשר ביניהם לבין המציאות מקרי בהחלט.


?מה הוא בעצם טיפול CBT

טיפול CBT הוא בעצם טיפול קוגניטיבי התנהגותי, כמו ששמתם לב מדובר בעצם בשילוב של 2 גישות טיפוליות (קוגניטיבי התנהגותי), כאשר לכל אחד מהם יש את המקום שלו בטיפול. תפקידו של הטיפול הקוגניטיבי הוא לנסות להבין את דפוס המחשבות של המטופל, לעבד את צורת החשיבה שלו וכן למצוא חלופות ודרכים שונות לעזור למטופל לעבד את המציאות בצורה נכונה. מצד שני עם זאת אנו רואים את הטיפול ההתנהגותי, תפקידו של הטיפול ההתנהגותי הוא תרגול ולמידה של התנהגויות חדשות. 


באמצעות שילוב של שתי גישות טיפוליות אלו אנו מצליחים להגיע אל מגוון רחב של בעיות ולטפל בהם מן השורש, להציע פתרונות ממשים ולהתקדם אל עבר חיים חדשים נטולי חרדות ומלאי מחשבות חיוביות. למעשה גישת CBT היא שילוב של כמה גישות טיפוליות אשר עוזרות באספקטים רחבים בחיים ובין היתר גם בנושאי דיכאון, הפרעות חרדה ודימוי עצמי.


?האם שיטה זו מתאימה לכל אחד

אחת השאלות שאנו שומעים בכניסה לקליניקה שלנו זה האם טיפול CBT הוא טיפול המתאים לכל סוגי האנשים. ספוילר: כן. למעשה, אין אדם שטיפול באמצעות טיפול קוגניטיבי והתנהגותי לא יוכל לסייע לו להגיע אל מבוקשו. עם זאת עלינו להבין כאשר אנו מדברים על טיפול CBT אנו מדברים על טיפול ממוקד ויעיל למטרות ספציפיות. לא מדובר בטיפול כללי, לדוגמא: פסיכולוג. אלא מדובר בטיפול אשר מוגדר למטרות ברורות מאוד. אחד העיסוקים המרכזיים של שיטה זו היא להתמודדות עם חרדות, דיכאון, פוביות - לעזור לאנשים שסובלים מבעיות אלו להקל על התסמינים ובמקרים מסוימים אף לגמור איתם אחת ולתמיד.


אתם יכולים גם אחרת

מחקרים מראים שאחד לכל 4 אנשים סובל מחרדות ופוביות, למעשה בכיתת לימודים בעלת 34 תלמידים במכללה יש לפחות כ - 6 אנשים הסובלים מפוביות וחרדות, אחד מהם יכול להיות חבר שלכם, או אפילו אתם בעצמכם. יסכימו איתי אנשים הסובלים מחרדות שהם היו מסכימים להשקיע כל הון בעולם על מנת להוציא את השדים האלו מראשם. מטופלים רבים מוצאים את עצמם מוציאים עשרות אלפי שקלים על תרופות מרשם שבאות רק להקהות את הכאב והופכות אותם לזומבים. אנו מאמינים שבשיטת CBT תוכלו לטפל בבעיות שלכם מהשורש תוך כדי שינוי תפיסת המציאות ורכישת דפוסי התנהגות חדשים. מחקרים הראו כי שיטת CBT עזרה רבות למטופלים בשינוי דפוסי ההתנהגות ואף הובילה אותם להתמודד עם קשיים שלא התמודדו בעבר, או אפילו ברוב המקרים פחדו לעמוד מולם. הביטחון חזר אל חייהם כמו גם האופטימיות.