מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי ומתי נשתמש בו?

החיים שלנו לעיתים מלווים בקשיים רבים ובלא מעט התמודדויות אשר מכבידות עלינו. על מנת להצליח לעבור אותם בצורה הטובה ביותר ניתן לראות יותר ויותר אנשים אשר פונים לטיפול מקצועי. אחת השיטות המוכרות והפופולריות ביותר כיון היא טיפול התנהגותי קוגניטיבי. בעבר שיטת הטיפול הנפוצה ביותר הייתה טיפול דינמי אשר כלל בעיקר שיח חד צדדי של המטופל והקשבה של המטפל. טיפול זה היה ארוך יותר ויכול היה להימשך אף מספר שנים ובסופו יצא המטופל ללא כלים משמעותיים להמשך החיים. עם השנים עלה הצורך בסוג טיפול אחר.

מהו טיפול CBT?

טיפול התנהגותי קוגניטיבי, או בשמו הנוסף טיפול CBT, הינו טיפול אשר מתמקד בשני אספקטים עיקריים והן המחשבה וההתנהגות כאחד. גישה טיפולית זאת נוגעת בנקודה כי כל תחושה או רגש אותו אנו חווים מגיע באופן ישיר הן מצורת החשיבה שלנו והן מההתנהגות שלנו. פעמים רבות אנו מסגלים לעצמנו מחשבות רבות אשר מגבילות אותנו ואינן מאפשרות לנו לחיות בשלווה, כמו כן גם צורת ההתנהגות שלנו עלולה ללוות אותנו במשך שנים רבות מבלי שנבין שהיא אינה טובה עבורנו. בכדי לשנות את התחושה שלנו הן לגבי עצמנו והן לגבי החיים יש לשנות הן את צורת החשיבה שלנו והן את דרך הפעולה שלנו בעולם. טיפול CBT מלמד אותנו כיצד להחליף מחשבה מעכבת במחשבה מקדמת, כיצד לשנות את האמונות הפנימיות שלנו וכיצד לשלוט בדפוסי החשיבה שלנו. במקביל אנו נלמד כיצד לשלוט בפעולות שלנו, נחשף למקומות אשר מעוררים בנו חששות ונשנה באופן הדרגתי את דרך הפעולה שלנו.


מתי נשתמש ב
CBT?

טיפול התנהגותי קוגניטיבי הינו טיפול קצר מועד ומאוד אפקטיבי אשר מאפשר לנו לשנות את דפוסי ההתנהגות השונים שלנו ולסגל לעצמנו דפוסים חדשים. הוא יעיל מאוד עבור כל מי שמבקש ליצור שינוי מסוים בחייו, ביכולתו לעזור להתגבר על מגוון רחב של חרדות, OCD, טראומות המלוות אותנו מילדות ועוד. טיפול זה מאפשר לכל אדם באשר הוא לרכוש את הכלים הנכונים אשר יאפשרו לו לנהל את חייו בצורה רגועה ונינוחה יותר, להיפטר מפחדים אשר מלווים אותנו ללמוד כיצד להתמודד עם הקשיים אותם החיים מזמנים לנו. הייחודיות של הטיפול הינה שהכלים אותם תרכשו במהלכו אינם מתאימים לטיפול בבעיה אחת ספציפית אותה אתם חווים אלא יכולים להתאים גם לכל קושי שיגיע גם בעתיד.


הבחירה בטיפול
CBT

טיפול CBT הפך לפופולרי ונפוץ מאוד בשנים האחרונות ממספר סיבות עיקריות. ראשית מדובר בטיפול אשר אינו אורך זמן רב ולכן הוא מדויק מאוד עבור כל מי שמחפש לראות תוצאות מיידיות. מצד שני, למרות שנראה כי מדובר בתהליך קצר אין ספק כי הוא מאוד עמוק ויעיל ומאפשר לראות שינוי של ממש וזהו בדיוק הרצון של כי מי שמוצא את עצמו זקוק בימינו לטיפול כלשהו. זוהי הסיבה שרבים בימינו בוחרים דווקא בו.