רפלקסולוגיה כשיטת טיפול

על פי הרפואה הסינית, מחלות ומכאובים נוצרים כתוצאה מחסימה אנרגטית המתפתחת במקומות שונים בגוף ומונעת תהליך של זרימת אנרגיה טבעית בין נקודות המרידיאנים המהוות את מיקומי מעברי האנרגיה בגוף. ברפואה הסינית מאמינים כי מגע ישיר אל נקודת הכאב אינו הדרך היחידה להגיע אליה וכי הפעלת לחץ על נקודות מסוימות בגוף הוא בעל השפעה על נקודות אחרות ובעיקר על מקורות לחץ וכאב. כפות הרגליים מהוות מוקד לנקודות ההשפעה הללו, כאשר החסימות בזרימת האנרגיה מהן מכונות קריסטלים וניתנות לזיהוי לעתים בתצורת גבשושיות ובליטות בכף הרגל.

הרפלקסולוגיה מתמחה באיתור נקודות ההשפעה הללו והפעלת לחץ עליהן באמצעות מגע ולחיצות, חימום ותנועתיות, אשר יביאו לשחרור החסימה האנרגטית ולמתן מרגוע ומענה למכאובים ונקודות רגישות בגוף. הלחיצות המתבצעות במסגרת טיפולי הרפלקסולוגיה ניתנות תוך מענה לבעיות פיזיות ונפשיות כאחד, מתוך ההבנה כי חסימה אנרגטית יכולה ליצור דלקות ומכאובים אולם גם דיכאון, קשיי התמודדות וחרדות ותופעות נוספות.

רפלקסולוגיה מציעה פתרונות גם לשחרור רעלים המצטברים בגוף ותורמת לתפקוד תקין של האיברים הפנימיים בניהם כבד, לב וכליות. ההתמחות של הרפלקסולוג היא לזהות את נקודות החולשה מחד גיסא ולהפעיל עליהן את הלחץ המותאם מאידך גיסא. כף הרגל מלאה בנקודות השפעה על מרכזי האנרגיה בגוף. מדע הרפלקסולוגיה מכיר הן את אותן נקודות והן את העוצמות הנדרשות להשפיע עליהן. החיבור בין נקודות האנרגיה הנמצאות בכף הרגל לשאר חלקי הגוף לרבות האיברים הפנימיים הוא בבחינת החידוש וההצלחה של עולם הרפלקסולוגיה.

הרפלקסולוגיה אמנם מוכרת כשיטת טיפול אלטרנטיבית אולם יותר ויותר רופאים מערביים מוצאים יתרון בשילוב שבין הרפואה המסורתית לרפואה המשלימה בכלל ולשיטת הרפלקסולוגיה בפרט. רפלקסולוגיה ידועה כשיטת טיפול מפחיתה לחצים, מרגיעה ומפחיתה כאבים שונים בגוף. רבים מציעים טיפולי עיסוי בכף הרגל על יתרונותיהם הרבים, אולם חשוב להבדיל בין טיפולים אלו לבין טיפולי רפלקסולוגיה. עיסוי בכף הרגל מתאים לאנשים אשר במסגרת עיסוקם ו/ או אורח חייהם מבלים שעות ארוכות ומאומצות על הרגליים וסובלים מנפיחות ומכאובים עקב כך. עיסוי בכף הרגל הוא נעים ונועד לחדש את זרימת הדם ולהקל על הנפיחות שנוצרה כתוצאה מהמאמץ, אולם אינה דומה לטיפול רפסולוגי במסגרתו מוצא המטופל את הקשר בין נקודות הלחיצה הקיימות בכף הרגל לאזורים אחרים בגוף הסובלים מפגיעה או כאבים.

במרכז הטיפולי אתי קוגן הנמצא בגדרה, מציעים המומחים המטפלים שבמקום מגוון טיפולים מתקדמים מתחום הרפואה המשלימה והרפואה הסינית, בניהם טיפולי רפלקסולוגיה מקצועיים ומדויקים, המביאים להקלה משמעותית במכאובים ומחלות לצד הרפיה והרגעה. במכון אתי קגן מציעים יעוץ ראשוני יסודי הנשען על בדיקה פיזית ותשאול מעמיק של כל מטופל ומטופל, לצד תכנית טיפולים מותאמת אישית העונה לצרכי המטופלים ומביאה להקלה בבעיות ומכאובים, ולשילוב ערכי אורח חיים בריא ונינוח. 

המאמר באדיבות צוות האתר אתי קגן