על רפואה משלימה ועל ביטוח בריאות

הקשר בין עולם הרפואה הקונבנציונלית ועולם הרפואה המשלימה התהדק בשנים האחרונות. יותר ויותר ישראלים פונים בשנים האחרונות אל עולם הרפואה המשלימה; בדרך כלל לא במקום רפואה קונבנציונלית אלא כטיפול נוסף, במקביל, ולעיתים שילוב של מספר שיטות אלטרנטיביות בעת ובעונה אחת. יש בכך היגיון, משום שברפואה המשלימה קיימים שלל יתרונות והיא אפקטיבית מאוד.

עם זאת, טיפולים כאלה גם עולים לא מעט כסף. הואיל וסל הבריאות הממלכתי עדיין איננו כולל טיפולי רפואה משלימה, מטופלים רבים מחפשים פתרונות אחרים; למרבה המזל, יש מי שזיהו את את הפוטנציאל העסקי הטמון בתחום, וכיום מציעים ביטוח בריאות המאפשר את קבלת שירותי הרפואה המשלימה.

?מה זה בעצם רפואה משלימה

רפואה משלימה, כשמה, היא אוסף שיטות ריפוי שמטרתן לא להחליף את שיטות הרפואה הקונבנציונלית אלא להשלים אותה. למעשה קיימות מספר אסכולות המביטות על הרפואה המשלימה בעיניים שונות במקצת – חלקן יאמרו שזוהי רפואה אלטרנטיבית, חלק יאמרו שמדובר בשיטות של רפואה הוליסטית – אולם באופן כללי נהוג להכניס תחת הכותרת "רפואה משלימה" קשת רחבה של טיפולים: מרפלקסולוגיה ועד שיאצו, מדיקור סיני ועד נטורופתיה וכדומה.

הרפואה המשלימה מסייעת למעשה בשני היבטים של בעיות בריאות: מצד אחד מגוון שיטות הרפואה המשלימה פועלות על מנת להקל על הבעיות ולרפא אותן; מצד שני, אותן שיטות ממש גם פועלות על מנת למנוע את היווצרות החולי מלכתחילה. דהיינו, שיטות רפואה משלימה עשויות לעיתים לזהות נטייה של אדם לחולשה או בעייתיות בפעילות המתואמת של מספר מערכות בעוף – ובמקום שבעיות אלה תתבטאנה בעתיד בצורה של חולי, אזי שיטות הרפואה המשלימה יכולות למנוע את הופעת המחלות הללו בעתיד.

 

?ומה כולל ביטוח בריאות

רוב פוליסות ביטוחי הבריאות עוסקות בהשתתפות של חברת הביטוח בעלות הטיפולים. עדיין מדובר בתחום שטרם הוסדר באופן מלא, ולפיכך חשוב לשים לב ולהקפיד על רמת המטפלים; אולם באופן כללי ניתן לומר שחברות ביטוח מסוימות פועלות בשיתוף פעולה עם מטפלים מסוגים שונים, ולאחר המלצת רופא ניתן לקבל מן החברות הללו החזרים כספיים בעבור טיפולי רפואה משלימה.

ביטוחי בריאות בדרך כלל בנויים על בסיס פוליסות ביטוח שעל המבוטח לרכוש. פוליסות אלה מעניקות כיסויים והחזרים כספיים עבור מגוון טיפולים שלא קיים עבורם מענה בסל הבריאות הממלכתי, לרבות ניתוחים והשתלות. בנוסף ניתן לרכוש כיסויים נוספים, כגון פיצויים במקרה של גילוי מחלות קשות, כיסוי למקרים של טיפולים שונים וכמובן טיפולי רפואה משלימה.

לרוב, ביטוח הבריאות מעניק החזרים כספיים עבור שירותי רפואה משלימה כגון נטורופתיה, כירופרקטיקה, רפלקסולוגיה, שיאצו, פלדנקרייז, ביו פידבק, שיטת אלכסנדר, שיטת פאולה, אקופונקטורה ועוד. החזרים כספיים אלה כפופים לתקרה מסוימת (על פי מספר הטיפולים השנתי וסכומי הביטוח המצטברים לאורך השנה).